Andrzej Jacyna złożył dymisję ze stanowiska szefa NFZ

Andrzej Jacyna – według portalu „Polityka zdrowotna” – o dymisji poinformował członków Rady NFZ. Funduszem kierował od 2016 roku – najpierw jako pełniący obowiązki prezesa, a potem od 2018 roku jako prezes.

Z ustaleń serwisu „Polityka zdrowotna” wynika, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zwoła posiedzenie Rady NFZ już na czwartek.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z centralą NFZ. – Nic mi na ten temat nie wiadomo – mówi money.pl Michał Rabikowski z biura prasowego NFZ.

Dopytywany, czy jednocześnie należy to traktować jako zaprzeczenie informacjom podawanym przez portal „Polityka zdrowotna”, odpowiedział jedynie, że wszystko co miał na ten temat do powiedzenia, zawiera się we wcześniejszej wypowiedzi.

O doniesienia na temat dymisji szefa NFZ zapytaliśmy również w MZ. – Proszę o pytania drogą mailową. Odpowiemy. Jadę teraz do ministerstwa – mówi pośpiesznie money.pl Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Pytania przesłaliśmy, czekamy na odpowiedź.

Informacje te próbowaliśmy potwierdzić również w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jednak i tu odpowiedzi otrzymamy droga mailową.

Dla DGP potwierdziła je jednak Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, która zasiada również w Radzie Funduszu. Jak powiedziała dla gazety, była przeciwna tej dymisji, bo „nikt nie ma takiej wiedzy o systemie i takich kompetencji do zarządzania nim”.

Z kolei jak przypomina branżowy „Puls Medycyny” Andrzej Jacyna wywołał ostatnio olbrzymie kontrowersje podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia. Debatowano o sytuacji w szpitalach wojewódzkich.

Prezes NFZ powiedział wtedy, że lekarze rodzinni powinni dyżurować w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dodał, że zmiany przepisów to umożliwiające mają się pojawić tuż po jesiennych wyborach parlamentarnych. Środowisko lekarzy rodzinnych nie kryło oburzenia po tych słowach.

Źródło : money.pl