Clexane wstrzymane w obrocie

Clexane wstrzymane w obrocie. Powodem zanieczyszczenie chemiczne

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że lek Clexane zostaje wstrzymany w obrocie. To efekt zgłoszenia się samego koncernu produkującego specyfik.

Farmaceutyczny koncern Sanofi-Aventis przekazał GIF-owi informację, że zanieczyszczenie pochodzi z kleju używanego w ampułkostrzykawkach Clexane. W mocowaniu igieł wykryto zanieczyszczenie chemiczne 4-Nonylofenolu. Jest wykorzystywany m.in. w proszkach do prania czy przy obróbce metali. Z nieujawnionych przez GIF powodów znalazł się też w kleju przy strzykawce.

„W związku z faktem, że nie można wykluczyć wpływu stwierdzonej niezgodności na jakość oraz bezpieczeństwo stosowania wskazanej serii produktu leczniczego Clexane, Główny Inspektora Farmaceutyczny uznał za zasadne wydanie decyzji o wstrzymaniu w obrocie i stosowaniu” – czytamy na stronie GIF.

Jak dodano, decyzja urzędu ma rygor natychmiastowej wykonalności. Co to oznacza? Szpitale nie mogą aplikować leku, a apteki sprzedawać. Oczywiście jeśli ktoś ma w domu Clexane, to na wszelki wypadek nie powinien go używać.

GIF wyjaśnia, ze chodzi o Clexane 60 mg. Seria to 8CF88A. Data ważności to 31 maja 2021 roku.

Sam specyfik używany jest na przykład przy złamaniach. Podaje się go pacjentom, by nie doszło do zakrzepu. Clexane używany jest też profilaktycznie przed zabiegami chirurgicznymi. Pomaga też chorym na zaprzepicę żył czy zatorowość płucną. Pomaga też przy leczeniu osób mających problemy z nerkami – podawany jest przy hemodializie.

Decyzja GIF :

https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1321,Decyzja-Nr-50WS2018.html

Źródło : wp.pl , gif.gov.pl