Czy zabraknie szczepionek przeciwko gruźlicy ?

Jak czytamy w „DGP” – BIOMED-LUBLIN, czyli jedyna firma produkująca w Polsce ten preparat – ma problemy z jego dostarczeniem.

„Szczepionek z zapasu starczy najwyżej do połowy maja. Kiedy się skończą, noworodki będą opuszczać szpitale niezabezpieczone przed gruźlicą” – mówi w rozmowie z dziennikiem Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

W grudniu ubiegłego roku firma wstrzymała dostawy po tym, jak pojawiło się podejrzenie, że nowa partia leku jest wadliwa. Od początku 2019 roku dzieci szczepione były z rezerw, które również są ograniczone (m. in. przez termin ważności).

Z wcześniejszych szacunków sanepidu wynikało, że w przypadku braku nowej partii, rezerwy skończą się pod koniec kwietnia. Jak czytamy w „DGP” – czarny scenariusz właśnie się spełnia – produktu praktycznie już nie ma.

Szpitale otrzymały polecenie, żeby optymalizować wykorzystanie leków. Aktualnie – jak czytamy w dzienniku – po wyjściu ze szpitala, dzieci będą kierowane do punktów, w których zostaną zaszczepione, gdy tylko na rynku pojawi się nowa partia.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Źródło : https://fakty.interia.pl/polska/news-dgp-zabraknie-szczepionek-przeciwko-gruzlicy,nId,2975459

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-dgp-zabraknie-szczepionek-przeciwko-gruzlicy,nId,2975459#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox