GIF wycofuje ze sprzedaży Flucinar N

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski serii leku Flucinar N. Produkt ten wykorzystuje się w leczeniu zapaleń skóry przy AZS, łojotokowym zapaleniu skóry czy wyprysku kontaktowym. Skąd taka decyzja GIF?
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Ostrzezenia/GIF-wycofuje-masc-na-zapalenie-skory.-O-ktory-produkt-chodzi

GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze FLUCINAR N (Fluocinoioni actonidum + Neomycini sulfas) – maść, tuba 15 g.

Chodzi o serię: 711146 z datą ważności 11.2020.

Podmiotem odpowiedzialnym jest firma PharmaSwiss Ceska republika s.r.o., Republika Czeska. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnianiu napisano, że do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu produktu z obrotu z powodu stwierdzenia wyniku poza specyfikacją w próbie referencyjnej, w zakresie zanieczyszczeń pochodzących od fluocinolu acetonidu.

Pełna decyzja GIF o wycofaniu

Flucinar N to lek złożony przeciwinfekcyjny (neomycyna) oraz lek z grupy kortykosteroidów (fluocynolon). Stosowany jest miejscowo (maść) w leczeniu zmian zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym.

Maść wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych skóry, zwłaszcza o pochodzeniu alergicznym, przebiegających z nadmiernym rogowaceniem skóry, świądem, powikłanych zakażeniami wywołanymi przez bakterie, m.in. w atopowym zapaleniu skóry (AZS), łojotokowym zapaleniu skóry, liszaju pokrzywkowym, wyprysku kontaktowym alergicznym, łuszczycy zadawnionej, toczniu rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym.
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Ostrzezenia/GIF-wycofuje-masc-na-zapalenie-skory.-O-ktory-produkt-chodzi

Link do strony GIF z decyzją : https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1381,Decyzja-Nr-1WC2019.html

Źródło : radiozet.pl