Marihuana medyczna już za miesiąc w polskich aptekach. Receptę może wystawić każdy lekarz

Marihuana medyczna już za miesiąc w polskich aptekach. Receptę może wystawić każdy lekarz

W teorii już od roku konopie medyczne są dopuszczone do obrotu w Polsce, ale w praktyce nie można ich legalnie kupić. To się wkrótce zmieni.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, medyczna marihuana ma się pojawić w polskich aptekach na przełomie listopada i grudnia.

Spółka Spectrum Cannabis, która w czerwcu złożyła wniosek o rejestrację preparatu leczniczego na bazie leczniczej marihuany, wreszcie uzyskała pozytywną decyzję.

Jak wskazuje gazeta, receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz, a farmaceuta przygotuje lek według jego wskazań.

Na razie mało który lekarz w Polsce miał do czynienia z terapią marihuaną, ale jest szansa, że ten lek będzie stosowany coraz częściej – już od roku prowadzone były szkolenia w zakresie leczenia marihuaną.

Z analiz Spectrum Cannabis wynika, że zainteresowanych produktami leczniczymi na bazie konopi medycznych w Polsce może być nawet 300 tys. pacjentów.

Lekarze, którzy są zwolennikami leczenia za pomocą marihuany medycznej, wskazują, że bardzo łagodzi bóle nowotworowe, a także prowadzi do uspokojenia w przypadku choroby Alzheimera.

Jak tłumaczą eksperci, problem z dostępnością marihuany medycznej w polskich aptekach wynika z niespójności przepisów.

Wprawdzie w ustawie zalegalizowano surowce farmaceutyczne w postaci medycznej marihuany do przygotowywania leków recepturowych, ale w rozporządzeniu ministra zdrowia wprowadzono wyśrubowane kryteria obowiązujące dla surowca farmaceutycznego w kwestii ilości substancji czynnej, co zniechęca firmy do wejścia ze swoimi produktami na rynek.

Źródło : https://finanse.wp.pl/marihuana-medyczna-juz-za-miesiac-w-polskich-aptekach-recepte-moze-wystawic-kazdy-lekarz-6309678982760577a