Pacjencie zachowaj ostrożność kupując leki – komunikat GIF

Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 23 marca 2020 roku w sprawie preparatów oferowanych w sprzedaży jako zapobiegające, łagodzące, diagnozujące lub leczące COVID-19.

Lekicovid

Produkty, które reklamowane są, ze wskazaniem, że leczą, łagodzą, diagnozują lub zapobiegają chorobie COVID-19, ale ich bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały udowodnione odpowiednimi badaniami, mogą szkodzić pacjentom. Stosowanie tych produktów może prowadzić do opóźnień w uzyskaniu właściwej diagnozy i w leczeniu COVID-19 jak i innych schorzeń. Mogą one również powodować przerwanie odpowiedniego leczenia przez Pacjentów, prowadząc do zagrożenia zdrowia i życia” – czytamy w komunikacie.

GIF apeluje, by nie kupować leków niewiadomego pochodzenia w internecie, na aukcjach i od sprzedawców prywatnych. Ostrzega także, by nie próbować leczyć się produktami, których skuteczność nie jest potwierdzona.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapobiegania, diagnostyki i leczenia COVID-19 prosimy postępować zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego lub skorzystanie z infolinii 800 190 590 – sugeruje GIF.

Źródło : https://dlafarmacji.pl/wp-content/uploads/2020/03/Lekicovid.pdf