Policja weszła do firmy znachora Jerzego Zięby Prokuratura: działalność gospodarcza bez zezwolenia

Policja zajęła magazyny firmy kontrowersyjnego lekarza Jerzego Z. Jego metody leczenia oraz produkty spotykają się z ostrym sprzeciwem środowisk medycznych, a wiele jest uważanych za niebezpieczne dla zdrowia i życia.

„Pan prokurator Tomasz Dems z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Północ spowodował, że mają nam zamknąć praktycznie rzecz biorąc działalność. (…) Pan prokurator wydał decyzję, żeby zaplombować wszystkie nasze pomieszczenia” – mówi w nagraniu zamieszczonym na Facebooku Zięba. Zablokowano także jego sklep internetowy.

Bez zezwolenia

„Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie nadzoruje dochodzenie przeciwko m.in. Jerzemu Z. podejrzanemu o to, że wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami – również objętymi zarzutami jako członkowie zarządu spółki z.o.o. podjęli bez wymaganego zezwolenia działalność gospodarczą w zakresie obrotu z wykorzystaniem sieci Internet za pośrednictwem stron internetowych produktami leczniczymi wskazanymi w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów, tj. o czyn z art. 125 ust 2 pkt 2 Ustawy prawo farmaceutyczne” – brzmi oświadczenie prokuratury.

„Przedmiotowe postępowanie zostało zainicjowane pisemnym zawiadomieniem o podejrzeniu popełniania przestępstwa Rzecznika Praw Pacjenta w związku z działalnością Jerzego Z.” – czytamy.

„Obecnie realizowane są czynności przeszukania pomieszczeń magazynowych celem zabezpieczenia składowanych tam oferowanych do sprzedaży produktów. Produkty te zostaną poddane  ekspertyzie celem ustalenia ich rzeczywistego składu i charakterystyki” – dodaje rzecznik PO w Warszawie.

Leczenie zawału wykałaczką

Jerzy Z. znany jest m.in. z zaangażowania w ruch antyszczepionkowy, jest także zwolennikiem homeopatii. Twierdzi również, że można „wyleczyć” zawał wykałaczką.

W przeszłości Z. utrzymywał także, że Wi-Fi powoduje bezpłodność, że można powiększyć piersi hipnozą oraz że schizofrenię można wyleczyć witaminą B3.

Ma firmę o nazwie Visanto, której siedziba mieści się w Rzeszowie. Sprzedaje produkty lecznicze wedle jego recept.

Mimo kontrowersji, które wzbudza i stanowczego sprzeciwu lekarzy wobec jego działań, jego firma Egida Consulting Sp. z o. o. w 2017 roku zarobiła prawie 23 miliony złotych.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że wkrótce będą przedstawione szczegółowe powody oraz informacje dotyczące zajęcia magazynów firmy Jerzego Z.

Źródło : https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2301615,Policja-weszla-do-firmy-kontrowersyjnego-znachora-Jerzego-Zieby