Walka z eksportem „deficytów” trwa. Działania prokuratury w Trójmieście i Toruniu.

Prokuratura i „celno-skarbowi” zajmują się sprawą „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”. Były przeszukania
 
Prokuratura Regionalna w Gdańsku wraz z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskim Urzędem Celno – Skarbowym w Gdyni oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym zajmują się sprawą tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Przeszukano szereg miejsc na terenie Trójmiasta i okolic oraz Torunia.
 
Jak informują śledczy, ich działania związane są z prowadzonym postępowaniem dotyczącym odwróconej dystrybuji leków, w tym „sprowadzenia w okresie od stycznia 2017 roku do lipca 2018 roku w Gdyni i innych miejscowościach na terenie kraju niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nie objętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi”.
 
Prokuratura Regionalna wspólnie z policją i służbą celną zabezpieczyła leki warte 10 milionów złotych. Były one przeznaczone do tak zwanej „odwróconej dystrybucji”. – Podjęte w sprawie czynności pozwoliły na ustalenie kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków grupy przestępczej zajmującej się „odwróconą dystrybucją leków”. W wyniku realizacji zabezpieczono materiał dowodowy w postaci leków w znacznej ilości o wstępnej wartości szacunkowej 10 mln zł, dokumentację finansowo – księgową oraz sprzęt elektroniczny i dane informatyczne, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłych m.in. z zakresu rachunkowości oraz informatyki śledczej – mówi prok. Maciej Załęski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Śledczy tłumaczą, że jednocześnie Generalny Inspektor Informacji Finansowej „dokonał blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych rachunkach bankowych należących do podmiotów uczestniczących w tym procederze.” – W toku czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy policji ustalono, że na terenie Gdańska funkcjonuje zorganizowana grupa zajmująca się przestępstwami określanymi, jako proceder odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Proceder polega na wyprowadzeniu z rynku krajowego, przez nieuprawnione podmioty leków, których ceny za granicą są znacząco wyższe. Pojawiające się w efekcie tego niedobory leków w aptekach rodzą niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjentów. W wielu przypadkach są to leki stosowane między innymi w terapii onkologicznej, leczeniu kardiologicznym lub po przeszczepach – opowiada prok. Załęski. Prokurator informuje, że – jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledztwa – w podmiotach uczestniczących w procederze „prowadzona jest nierzetelna księgowość, której celem jest ukrycie faktycznego niezgodnego z przepisami prawa obrotu lekami”. Działania funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wciąż trwają.
Źródło : http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/a/prokuratura-i-celnoskarbowi-zajmuja-sie-sprawa-odwroconego-lancucha-dystrybucji-lekow-byly-przeszukania,13331697/