Leki z dostawą pod drzwi? To na razie niemożliwe. „Lek ma wydać farmaceuta, a dostawca lub kurier nim nie jest”
– Apteka internetowa to coś zupełnie innego od tej stacjonarnej, podlega zupełnie innym obostrzeniom, wymagają zdobycia innych zezwoleń, a nad całością czuwa oczywiście nadzór farmaceutyczny – mówi Lucyna Samborska, z-ca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Lek ma wydać farmaceuta, a dostawca lub kurier nim nie jest. Są przecież leki, np. insuliny które muszą być przechowywane i transportowane w odpowiedniej temperaturze, są leki narkotyczne, które powinny trafić do określonej osoby – wyjaśnia Lucyna Samborska.
Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości apteki stacjonarne będą mogły również dostarczać leki pacjentom pod drzwi, bo w Naczelnej Izbie Aptekarskiej trwają właśnie na ten temat rozmowy. Bierze w nich udział również resort zdrowia. Na razie seniorom lub ich bliskim pozostaje wykupywanie leków osobiście w aptece. Jak podkreślają farmaceuci, nawet jeżeli na naszej e-recepcie wypisano leki na pół roku lub 12 miesięcy nie warto ich wszystkich na raz wykupywać.
– Takie gromadzenie leków nie ma sensu, bo nie wiemy, jak dany lek się sprawdzi, jak dalej będzie wyglądała terapia i jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiologiczna. E-recepty pozwalają na stopniowe ich realizowanie, np. wykupienie jednego lub 2 opakowań i w miarę potrzeby dokupywanie reszty – wyjaśnia Lucyna Samborska.
– Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli zaczniemy realizować taką receptę w danej aptece, to już w tej konkretnej musimy wykupić wszystkie jej pozycje do końca. To o tyle ważne, że często rodziny pacjentów kupują lek w przypadkowym miejscu, np. w trasie i później muszą do niego wrócić jeżeli chcą wybrać leki z tej samej e-recepty – przestrzega farmaceutka z Dębicy.
Pamiętać trzeba również o tym, że jeżeli wykupujemy leki dla seniora leki musimy znać jego PESEL i 4-cyfrowy numer, przypisany do danej e-recepty przez lekarza. Tylko oba te elementy umożliwią farmaceucie wydanie leku, bo system informatyczny, wspólny dla wszystkich aptek wymusza jednoczesne wprowadzenie obu tych danych. Obecnie w podkarpackich aptekach brakuje doustnych leków przeciwcukrzycowych, insulin, leków stosowanych w chorobie Parkinsona, a także niektórych dawek leków na tarczycę. W przypadku tych ostatnich apteki mają reglamentowane po kilka opakowań. Dlatego wybór określonej apteki jest tak ważny w przypadku recept na leki wypisywane na długi czas.
Źródło : https://nowiny24.pl/leki-z-dostawa-pod-drzwi-to-na-razie-niemozliwe-lek-ma-wydac-farmaceuta-a-dostawca-lub-kurier-nim-nie-jest/ar/c1-14934254