Ministerstwo Zdrowia zorganizowało konferencję : Dostępność leków w Polsce

W dniu 18.10 2022 Ministerstwo Zdrowia zorganizowało konferencję: Dostępność leków w Polsce

Ministerstwo twierdzi : W Polsce nie ma ryzyka systemowego braku leków. Problemy z dostępem dotyczą wyłącznie jednostkowych produktów określonych firm farmaceutycznych i są jedynie lokalne. – Aby lekarz nie wypisał pacjentowi leku, którego w danym czasie może brakować pracujemy nad funkcjonalnością w aplikacjach gabinetowych dostarczającą na bieżąco takich informacji – zapowiadał podczas konferencji wiceminister Maciej Miłkowski.

 

 

Naszym zdaniem : o brakach leków wiedzą wszyscy zainteresowani: chorzy pacjenci, farmaceuci i lekarze. Wie o tym zapewne Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL skoro zorganizowało konferencję. 

 

 

Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas konferencji w #MZ: Na bieżąco przygotowujemy raporty i analizy. Nie mamy sytuacji wyjątkowej, ani krytycznej. Czasowe niedobory leków zdarzały się zawsze i będą się powtarzać.

 

W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 16 tys. produktów leczniczych i ok. 55 tys. opakowań. Żadna apteka nie może mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków – mówi podczas konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ok. 16 tys. produktów leczniczych i ponad 55 tys. opakowań leków.

– Żadna apteka nie może mieć wszystkich produktów leczniczych. Aktualnie nie ma systemowych problemów z dostępnością do leków  – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jak zaznacza Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, ze względu na sytuację geopolityczną, z podobnymi problemami borykają się wszystkie kraje UE.

– Nie mamy sytuacji wyjątkowej, ani krytycznej. Czasowe niedobory leków zdarzały się zawsze i będą się powtarzać – dodaje Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

 

 

Naszym zdaniem:

  • gdybyśmy nie mieli sytuacji kryzysowej, Ministerstwo nie organizowałoby konferencji trzech najważniejszych  urzędów odpowiedzialnych za dostępność leków w Polsce. Skoro jest tak dobrze to po co ta cała dzisiejsza konferencja?

  • narzędziowe wyłączanie lekarzom możliwości wypisywania leków w aplikacji gabinet.gov.pl nie uzdrowi sytuacji. Jest to zamazywanie obrazu i fałszowanie odbioru rzeczywistości. Zakaz sprzedaży leków których nie ma, nie spowoduje że one się pojawią na rynku. Są to wyłącznie działania PR-owe mające na celu zamiecenie problemu braku dostępności leków pod dywan

  • wbrew temu co twierdzi GIF – czasowe niedobory leków nie powinny się zdarzać w całym kraju

  • brak dostępności preparatów jodu związany jest z potencjalnym zagrożeniem ataku nuklearnego ze strony Rosji. Preparaty jodu zostały wykupione z aptek. Ludzie się po prostu wystraszyli.

  • producenci leków uzależnieni są od importu komponentów do leków z Chin, co wiemy już od czasu epidemii Covid-19

  • dopóki istnieją różnice kursowe między złotówką a euro, dopóty istnieć będzie eksport leków przez hurtownie farmaceutyczne do strefy euro. Publikowana cyklicznie lista leków zagrożonych dostępnością nie zmienia się drastycznie.

Zespół Dlafarmacji.pl

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dostepnosc-lekow-w-polsce