DUŻE SIECI APTECZNE WBREW PRAWU MONOPOLIZUJĄ RYNEK FARMACEUTYCZNY W POLSCE

Duże sieci apteczne omijają prawo i monopolizują rynek farmaceutyczny w Polsce. Procederu nie zahamowała nowelizacja Prawa farmaceutycznego tzw. Apteką dla aptekarza. Tzw. sieciówki (często z zagranicznym kapitałem) obchodzą zawarte w przepisach limity antykoncentracyjne.

Mniejsze polskie apteki przejmowane są m.in. przez skup udziałów spółek, a przepisy zabraniają przejmowania kontroli nad więcej niż 4 aptekami. Drugą metodą jest na tzw. słupa. Środowisko polskich farmaceutów apeluje o zmiany w przepisach, które skutecznie wyeliminują te bezprawne praktyki.

Do Naczelnej Rady Aptekarskiej napływają informacje, że wprowadzone cztery lata temu przepisy są regularnie omijane. To oczywiście dotyczy części podmiotów, ale procederowi sprzyja m.in. przewlekłość postępowań sądowych – ocenił wiceprezes Rady, Marek Tomków.

– Sądy bardzo różnie do tego podchodzą. Metoda tzw. słupa jest coraz popularniejsza. Podstawia się osoby, które mają uprawnienia, a później poprzez szereg umów wiąże się je, aby absolutnie nie były samodzielne, aby firma nie należała do nich poza papierami. W ten sposób kolejne apteki są przejmowane. To w tej chwili wymaga zmiany w ustawie, które wprowadzałaby kary, bo czekanie kilka lat to zdecydowanie zbyt długo. Prawo nie powinno być obchodzone, szczególnie z pełną świadomością. Nie chcemy, aby taka praktyka była stosowana – podkreślił  Marek Tomków.

Z danych Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek wynika, że metodą na tzw. słupa cypryjskie i holenderskie spółki, które prowadzą w Polsce sieci, przejęły już blisko tysiąc aptek.

Proceder rozwija się głównie w dużych miastach. Sieci monopolizują rynek, oferując niższe ceny, ponieważ – jak wskazują farmaceuci – otrzymują większe rabaty niż mała polska apteka.

Źródło : https://www.radiomaryja.pl/informacje/duze-sieci-apteczne-wbrew-prawu-monopolizuja-rynek-farmaceutyczny-w-polsce/