Gorąco wokół naboru na Głównego Inspektora Farmaceutycznego – komu przeszkadza kandydatura Artura Owczarka?
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, największa polska organizacja pracodawców, skierowała do Premiera Donalda Tuska pismo w związku z prowadzonym naborem na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF).
Stanowisko jest nieobsadzone od grudnia zeszłego roku. W międzyczasie przeprowadzono już dwa konkursy. Pierwszy, który jednak zakończył się bez rozstrzygnięcia. W drugim konkursie wyłoniono dwóch kandydatów, a z nieoficjalnych informacji wynika, że poparcie Ministerstwa Zdrowia miał uzyskać dr n. farm. Artur Owczarek.
Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz podlegający mu urząd odpowiadają za zdrowie i bezpieczeństwo lekowe Polaków oraz nadzorują działalność przedsiębiorców. GIF decyduje m.in. o dopuszczeniu i warunkach działalności na rynku aptecznym, który rocznie jest wart 50 mld złotych. Z dostępnych publicznie informacji wynika, że wskazany przez Ministra Zdrowia kandydat nie spełnia wymagań ustawowych oraz konkursowych. Działając w imieniu organizacji zrzeszonych w Pracodawcach RP zwracam Panu Premierowi na nie uwagę – czytamy w piśmie skierowanym przez Pracodawców RP do Premiera.
1. Naruszenie wymogów prawa farmaceutycznego
Ustawa Prawo Farmaceutyczne określa w art. 114a wymogi, które musi spełniać GIF. Przed powołaniem na stanowisko, kandydat na GIF powinien złożyć „oświadczenie o braku konfliktu interesów”, w którym oświadcza, że spełnia wymogi wyboru.
Wśród wymogów znajdują się m.in. negatywne przestanki, których występowanie skutkuje zakazem nawiązania umowy o pracę z kandydatem oraz powoduje odwołanie ze stanowiska GIF, co stanowi ustawa Prawo Farmaceutyczne (art. 114a ust. 8). Ustawa określa również, że „w przypadku stwierdzenia konfliktu interesów osoba składająca informacje, o których mowa w ust. 6, podlega wyłączeniu z postępowania” (ust. 10).
Pośród negatywnych przesłanek, ustawa wymienia następujące okoliczności:
posiadanie udziałów lub innych praw w podmiotach prowadzących działalność w zakresie wytwarzania produktu leczniczego – kandydat posiada udziały w spółce HEXA Group Sp. z o.o.;
zasiadanie w organach okręgowych izb aptekarskich, w tym np. okręgowej radzie aptekarskiej – kandydat jest członkiem Dolnośląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej;
bycie członkiem organu organizacji, w tym np. stowarzyszeń, zajmujących się badaniami leków – kandydat pełni funkcje skarbnika Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i członka zarządu.
Na podstawie danych dostępnych w rejestrach publicznych należy stwierdzić, że dr Artur Owczarek spełnia negatywne przesłanki do powołania na GIF, ponieważ jest członkiem Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz wspólnikiem w podmiocie prowadzącym obrót lekami. Co więcej, jednym z warunków przystąpienia do naboru na GIF jest złożenie oświadczenia o braku konfliktu określonego w art. 114a ust.2 ustawy, których dr Artur Owczarek, według informacji dostępnych w rejestrach publicznych, nie spełniał. W świetle przywołanych faktów nabór na GIF w odniesieniu do osoby dr. Artura Owczarka będzie obarczony wadliwością prawną.
2. Brak doświadczenia kierowniczego
Zarządzanie Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym jest skomplikowanym i wymagającym zadaniem. Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna zatrudnia pół tysiąca pracowników, a w samym GIF zatrudnionych jest około 100 pracowników.
Zgodnie z ogłoszeniem Ministra Zdrowia w sprawie naboru na stanowisko od kandydatów wymagane jest posiadanie kompetencji kierowniczych oraz co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym.
Pan dr Artur Owczarek, według dostępnych publicznie informacji, nie pełnił funkcji kierowniczych w administracji publicznej lub w sektorze prywatnym. Jest zatrudniony jako adiunkt na UM we Wrocławiu. Niewątpliwie prowadzenie projektów naukowych czy pełnienie funkcji dydaktycznych, np. kierownika studium podyplomowego, nie może być uznane za pełnienie funkcji kierowniczej (menadżerskiej).
3. Działalność w Okręgowej Radzie Aptekarskiej
Pełnienie funkcji członka Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu (ORA) stanowi negatywną przesłankę uniemożliwiającą wybór kandydata na GIF. Co więcej, fakt zasiadania w ORA uniemożliwia złożenie oświadczenia o braku konfliktu, które było wymagane wraz z aplikacją w postępowaniu o nabór na GIF.
W ramach działalności w ORA pan Artur Owczarek jest zaangażowany w obecnie toczące się postępowania administracyjne przed GIF, wymierzone w zamknięcie wybranych aptek ogólnodostępnych działających w województwie. Co więcej, Okręgowa Rada Aptekarska we Wrocławiu złożyła liczne skargi przeciwko decyzjom GIF. W rezultacie występuje oczywisty konflikt interesów pomiędzy funkcją sprawowaną przez pana dr. Owczarka a interesami i obowiązkami Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Na wniosek Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu Dolnośląska Izba Aptekarska:
- włączyła się skutecznie do 22 postepowań administracyjnych o udzielenie lub przeniesienie zezwolenia;
- skierowała 6 wniosków o cofnięcie zezwolenia;
- złożyła 28 odwołań od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we Wrocławiu;
- złożyła 18 ponagleń na bezczynność GIF;
- zaskarżyła 13 decyzji GIF do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
4. Powiązania z niektórymi podmiotami działającymi na rynku farmaceutycznym.
Doktor Artur Owczarek jest publikowany na jednej z branżowych stron internetowych oraz był zaangażowany w szkolenia organizowane przez Aptekarską Szkołę Zarządzania, których właścicielem jest Grupa Neuca S.A. Pan Dr Owczarek miał również pełnić funkcję kierownika konferencji i był zaangażowany w promocję komercyjnych wydarzeń organizowanych związanych z hurtownią leków Neuca.
Zgodnie z rozdziałem 6 Prawa farmaceutycznego to GIF udziela i cofa zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych. To również GIF, w oparciu o art. 76c Prawa farmaceutycznego, dokonuje inspekcji oraz certyfikacji hurtowni farmaceutycznych, zaś inspektorzy GIF sprawują kontrolę hurtowni w oparciu o art. 76b ustawy.
Dr Owczarek publicznie wyrażał poparcie dla „Apteki dla Aptekarza 2.0″, czyli projektu zmian rynku aptecznego przeprowadzonego przez PiS przy silnej krytyce ówczesnej opozycji. Zmiana ta została przeprowadzona z naruszeniem obowiązujących zasad tworzenia prawa, co stało się m.in. przesłanką do skierowania przez Prezydenta RP wniosku o zbadanie zgodności tych przepisów z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny.
O komentarz w sprawie wyborów szefa na GIF poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia oraz KPRM. Do czasu publikacji materiału resorty nie udzieliły odpowiedzi. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś wskazuje, że do udzielenia odpowiedzi potrzebuje informacji od stosownego departamentu. Kiedy otrzymamy odpowiedź od któregoś z resortu, artykuł zostanie zaktualizowany.
Źródło: https://politykazdrowotna.com/artykul/goraco-wokol-naboru/1244958