Zbiór zasad wystawiania recept w Ukrainie – GIF publikuje, farmaceuci się śmieją

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował zbiór zasad wystawiania recept w Ukrainie. Farmaceuci głośno śmieją się z tego dokumentu. Wojna wojną, ale w Polsce obowiązują polskie przepisy. Tu GIF powinien rządzić i dzielić, a farmaceuci powinni stosować się do zaleceń GIF. Obywatele innych państw czasowo przebywający w Polsce powinni dostosować się do polskich przepisów prawa farmaceutycznego. Są oczywiście specjalne regulacje – jak np. recepta transgraniczna – i polscy farmaceuci z reguły są przeszkoleni jak receptę transgraniczną realizować. Jeśli przybysz zza granicy chce kupić lek w Polsce musi przestrzegać naszych przepisów krajowych. Koniec i kropka. Naprawdę nie oczekujmy, że farmaceuci znali ukraińskie szczegółowe przepisy dotyczące wystawiania recept, to absurd. Wystarczy że muszą czytać cyrylicę.

Idąc tym tropem powinniśmy:

  1. Nie sprzedawać obywatelom Czech Cirrusa i innych preparatów z pseudoefedryną – bo w Cechach są na receptę.
  2. Sprzedawać dla obywateli Wielkiej Brytanii statyny bez recepty – bo w Anglii niskie dawki statyn są dostępne bez recepty
  3. Nie powinniśmy w ogóle sprzedawać Brytyjczykom sinupretu i nospy – ponieważ w Wielkiej Brytanii nie są dopuszczone do obrotu
  4. Odezwały się również głosy że wszyscy chcieliby tak jak Holendrzy mieć dostęp do marihuany …

Poniżej zamieszczamy „zbiór zasad wystawiania recept w Ukrainie”. Miłej lektury. Życzymy zdrowego rozsądku….

Zbiór zasad wystawiania recept w Ukrainie

Od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie w polskich aptekach zaczęły coraz częściej pojawiać się ukraińskie recepty. Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina, że apteka ma obowiązek realizacji recepty, która została wystawiona w kraju spoza Unii Europejskiej lub EFTA. Na takiej recepcie mogą znaleźć się tylko leki o kategorii dostępności Rp. Nie ma również możliwości wydania na nią leków psychotropowych i odurzających.

Zakres danych jakie winny znaleźć się na takiej recepty opisuje § 15 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2021 roku:

  1. Recepta wystawiona w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, może być zrealizowana, jeżeli zawiera następujące dane:
    1. imię lub imiona i nazwisko pacjenta;
    2. adres pacjenta;
    3. nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) albo nazwę handlową;
    4. postać;
    5. moc;
    6. ilość;
    7. datę wystawienia recepty;
    8. dane osoby wystawiającej receptę określone w art. 96a ust. 1 pkt 3 lit. a, b i d ustawy – Prawo farmaceutyczne w formie nadruku albo pieczęci oraz własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę; (mowa tu o numerze telefonu do osoby, która wystawiła receptę lub adres poczty elektronicznej tej osoby)
  2. Recepta, o której mowa w ust. 1, jest realizowana za pełną odpłatnością.

Pozostałe zasady realizacji takiej recepty wynikają z art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne oraz w/w rozporządzania w sprawie recept.

W załączniku przekazujemy zbiór zasad wystawiania recept w Ukrainie, które pozwoli uzupełnić wiedze odnośne wzorów recept aktualnie obowiązujących. Materiał został opracowany z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy i Państwową Służbą Ukrainy ds. Kontroli Leków i Narkotyków (SMDC). W jego tworzeniu brał również udział Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Rzeszowie oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Zbiór_zasad_wystawiania_recept_w_Ukrainie

Źródło: https://www.gov.pl/web/gif/recepty-ukrainskie