Ciekawe historie z Wielkopolski. Interpelacja poselska Pauliny Hennig-Kloska

Szanowni Państwo,

Poniżej zamieszczamy ciekawą interpelację poselską Pani posłanki Pauliny Hennig-Kloska. Sprawa dotyczy Wielkopolskiej OIA, Wielkopolskiego WIF i „przebierańców” prawdopodobnie z mafii lekowej udających „trzyliterowe służby”.

Interpelacja nr 19422

do ministra zdrowia

w sprawie kontroli działań wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Poznaniu

Zgłaszający: Paulina Hennig-Kloska

Data wpływu: 04-02-2021

Szanowny Panie Ministrze,

zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące sytuacji opisanej w ostatnich dniach w prasie, związanej z wojewódzkim inspektorem farmaceutycznym w Poznaniu panem Grzegorzem Pakulskim. Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule opublikowanym w dzienniku „Głos Wielkopolski” z 26 stycznia 2021 r.1) w 2015 r. doszło do próby zablokowania publikacji dotyczących działań ówczesnego i nadal urzędującego wielkopolskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego Grzegorza Pakulskiego. Miał w tym uczestniczyć domniemany agent Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który twierdził, że służby ochraniają Wielkopolski WIF oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Namawiał dziennikarza do zaprzestania publikowania artykułów na temat Grzegorza Pakulskiego. Ostatecznie okazało się, że domniemany agent był członkiem tzw. gangu przebierańców, który podszywał się pod oficerów polskich służb specjalnych2). 13 członków tej grupy stanęło przed Sądem Okręgowym w Warszawie, a proces dotyczący ich działań jest w toku3).

W 2015 r. zatrzymany został ówczesny szef Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz sekretarz Naczelnej Rady Aptekarskiej T. B. Zostały mu postawione zarzuty korupcyjne, bo od poznańskiego farmaceuty domagał się łapówki za zgodę ze strony samorządu aptekarskiego na otwarcie przez niego nowych aptek. Został nagrany, a następnie zatrzymany przez Policję po przyjęciu 50 tys. złotych z łącznej kwoty 100 tys. złotych umówionej łapówki. W nagranej przez Policję rozmowie B. informował farmaceutę, że poznański WIF, do którego należy decyzja o wydaniu zezwolenia na otworzenie aptek, jest „jego człowiekiem”. Z innych materiałów zebranych w ramach śledztwa wynikało też, że B. pomagał Pakulskiemu w wygraniu konkursu na szefa WIF4), a część łapówki („dwie dychy”) ma zostać przekazana WIF-owi. B. twierdził, że „Grzesiek o niczym nie wie”, ale w kontekście otwierania aptek zrobi to, co szef wielkopolskiego samorządu aptekarskiego mu powie5). Ostatecznie, pomimo początkowego kreowania się na ofiarę prowokacji, B. zdecydował się przyznać do stawianych mu zarzutów6) i został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Bardzo niejasne w tej sprawie było także zachowanie organów samorządu aptekarskiego. Organ dyscyplinarny – naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej najpierw umorzył postępowanie w sprawie T. B.7), a następnie, także w wyniku nacisków medialnych, Naczelny Sąd Aptekarski ukarał go za jego działania upomnieniem – najłagodniejszą formą kary ze wszystkich możliwych do orzeczenia przez sądy aptekarskie. Samorząd aptekarski odmawiał także upublicznienia uzasadnienia tej decyzji, przez co orzeczenie w tej sprawie wydać musiał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który stwierdził, że Naczelny Sąd Aptekarski nie miał prawa odmówić udostępnienia uzasadnienia wyroku8).

Po publikacjach dotyczących tej sprawy odwołanie Pakulskiego ze stanowiska wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w Poznaniu rozważał wojewoda wielkopolski, lecz ostatecznie nie miało to miejsca9). Zgodnie z informacjami opublikowanymi w mediach wielkopolski WIF został obroniony przez głównego inspektora farmaceutycznego10). W 2018 r. prasa informowała, że liczne skargi na niego do premiera, ministerstw, Najwyższej Izby Kontroli i rzecznika praw obywatelskich skierowali pracownicy WIF. Zarzucali mu w nich mobbing, złą politykę kadrową oraz pozorowane działania w walce z „mafią lekową”. W pismach informowali m.in. o fikcyjnym zatrudnieniu w WIF radcy prawnego z Urzędu Wojewódzkiego oraz o zatrudnieniu jako księgowej w WIF jednej z urzędniczek WUW, która wcześniej przeprowadzała w inspektoracie kontrolę11). Ostatecznie Urząd Wojewódzki po pobieżnym zbadaniu sprawy nie wyciągnął wobec Pakulskiego żadnych konsekwencji. Pomimo udziału w sprawie T. B. i licznych skarg na jego działania Pakulski pełni swoje stanowisko do dnia dzisiejszego.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania dotyczące działań ministerstwa wobec wielkopolskiego WIF oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego:

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia zna sprawę dotyczącą korupcji w wielkopolskim samorządzie aptekarskim i ewentualnego udziału w niej inspektora Pakulskiego? Czy ministerstwo podejmowało działania w tej sprawie? Jeśli tak, to jakie?
  2. Czy ministerstwo posiada informacje o kontrolach w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym dotyczących opisywanych wydarzeń?
  3. Czy ministerstwo otrzymało informacje dotyczące powiązań tzw. gangu przebierańców z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym oraz organami Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej? Czy podjęto w tym zakresie jakieś działania?
  4. Czy Ministerstwo Zdrowia kontaktowało się w sprawie inspektora Pakulskiego z wojewodą wielkopolskim?
  5. Czy ministerstwo otrzymało skargę na działania Pakulskiego od pracowników WIF? Czy w jej sprawie podjęte zostały jakieś działania?
  6. Dlaczego pan Grzegorz Pakulski pozostaje inspektorem farmaceutycznym, mając na uwadze powyżej przytoczone wątpliwości co do jego działań?
  7. Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza podjąć działania zmierzające do zmiany szefa wielkopolskiego WIF?
  8. Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza zbadać działania i decyzje podejmowane przez Grzegorza Pakulskiego jako wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego?

Przypisy:

1) https://plus.gloswielkopolski.pl/gang-przebierancow-wyslal-falszywego-oficera-abw-do-glosu-wielkopolskiego-chcieli-zablokowac-artykul-o-poznanskim-urzedniku/ar/c1-15402966

2) https://gloswielkopolski.pl/cba-zatrzymalo-bylego-ministra-sprawiedliwosci-w-rzadzie-marka-belki-sledztwo-dotyczy-gangu-przebierancow/ar/13106993

3) https://vod.gazetapolska.pl/23873-piotr-nisztor-sledczym-okiem-kto-stworzyl-gang-przebierancow-operacja-bagnet-i-spotkanie-w

4) https://mgr.farm/aktualnosci/babelek-pomogl-pakulskiemu-w-konkursie-na-wif-w-poznaniu/

5) https://gloswielkopolski.pl/korupcja-u-aptekarzy-szokujace-szczegoly-sprawy-dr-babelka/ar/3842749

6) https://gloswielkopolski.pl/sad-tadeusz-babelek-przyznal-sie-do-korupcji-to-byla-chwila-slabosci/ar/8993900

7) https://gloswielkopolski.pl/korupcja-u-aptekarzy-kuriozalne-umorzenie-sprawy-tadeusza-babelka/ar/10533132

8) https://pharmanet.org.pl/wygrana-przed-wsa-naczelny-sad-aptekarski-nie-mial-prawa-odmowic-udostepnienia-uzasadnienia-wyroku-ws-tadeusza-babelka/

9) https://gloswielkopolski.pl/konkurs-na-szefa-wif-sprawie-przyglada-sie-wojewoda/ar/10653640

10) https://gloswielkopolski.pl/poznan-pracownicy-zarzucaja-szefowi-wielkopolskiego-wif-slaba-walke-z-mafia-lekowa/ar/13346780

11) https://plus.gloswielkopolski.pl/konflikt-w-wif-pracownicy-inspektoratu-w-poznaniu-skarza-sie-na-szefa-grzegorza-pakulskiego/ar/13345812

Źródło : https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BY3CHJ&view=6