Do aptek trafiło tylko 10% zamówionych szczepionek przeciw grypie

Szczepionki na grypę. Aptekarze alarmują o dużych opóźnieniach

Naczelna Izba Aptekarska informuje, że do tej pory na polski rynek trafiło zaledwie 10 procent zaplanowanych dostaw szczepień przeciwko grypie. Opóźnienia w dostawach mogą być przyczyną trudności z zakupem szczepionek.

„Na rynek trafiło dotychczas ok. 10 proc. zaplanowanych i zapowiedzianych przez Ministerstwo Zdrowia dostaw szczepionek przeciwko grypie, których docelowo ma być 2 mln” – powiedział PAP rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Szczepionki na grypę. Problemy z zamówieniami

Leleno mówił również że do NIA docierają sygnały, że niektóre apteki zaczęły tworzyć listy chętnych na zakup szczepień. Wynika to z braku szczepionek w hurtowniach farmaceutycznych. Przekazał, że obecnie realizowana jest jedna trzecia zamówień. „Obecnie czekamy na realizację kolejnych dostaw zadeklarowanych przez producentów. Spodziewamy się więc poprawy dostępności, co powinno nastąpić na przełomie września i października” – poinformował.

Rzecznik NIA przyznał również, że ciężko jest obecnie określić, jaka jest skala zainteresowania Polaków zakupem szczepień. W ubiegłym roku przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 4 procent społeczeństwa, a około 100 tysięcy dawek preparatu trafiło do utylizacji.

Szczepionki na grypę. W tym sezonie taniej

W tym sezonie grypowym znacznie więcej osób może liczyć na refundację szczepień przeciwko grypie. W ogóle nie zapłacą za nie osoby powyżej 75 roku życia. Dla pacjentów w wieku od 65 do 74 obowiązuje zaś refundacja w wysokości 50 porc.. O połowę taniej zapłacą również osoby w wieku od 18 do 64 lat, u których istnieją choroby współistniejące oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

NFZ zagwarantował również refundację szczepień dla pracowników personelu medycznego w placówkach które podpisały z nim umowę.

Źródło : https://wiadomosci.wp.pl/szczepionki-na-grype-aptekarze-alarmuja-o-duzych-opoznieniach-6553178273897376a