GIF wycofał ze sprzedaży krople Groprinosin Max

Krople Groprinosin Max wycofane z obrotu. “Brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej”

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży popularnych kropli Groprinosin Max. Wskazane partie muszą natychmiast zniknąć z aptek. W uzasadnieniu instytucja podaje, że nie wykazano skuteczności produktu.

1. Groprinosin Max wycofany z aptek

Chodzi o krople doustne Groprinosin Max 250 mg/ml. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu trzech serii produktu o numerach:

  • F89138A data ważności 2020-09-30
  • F8C041A data ważności 2020-12-31
  • F8C042A data ważności 2020-12-31

Co ważne produkt leczniczy ma natychmiast zniknąć z aptek, decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności.

2. Dlaczego Groprinosin Max został wycofany?

W uzasadnieniu opublikowanym na stronie GIF czytamy, że decyzja o wycofaniu produktu jest podyktowana wynikami badań, które wykazały “brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej”.

W związku z tym Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wnioskował o wycofanie produktu z obrotu, uzasadniając decyzję przede wszystkim ryzykiem wystąpienia zakażenia odlekowego.

3. Groprinosin MAX – co to za lek?

Groprinosin MAX jest w Polsce bardzo popularny, można go było kupić w aptece bez recepty. Zgodnie z informacjami producenta ma działanie przeciwwirusowe o działaniu immunostymulującym, który pobudza odpowiedź układu immunologicznego. Stosowanie kropli zalecano osobom z obniżoną odpornością oraz w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych.

Produkt był stosowany również w leczeniu opryszczki warg i skóry twarz wywołanymi przez wirus opryszczki pospolitej.

Źródło : https://portal.abczdrowie.pl/groprinosin-max-wycofany-z-obrotu