Niedzielski zapowiada uszczelnienie AdA. Zdąży przed wyborami?

Wypracowaliśmy już rozwiązania w postaci poprawek, które mają właśnie uszczelnić Aptekę dla Aptekarza, aby uniemożliwić prowadzenie apteki na tzw. słupa – zapewnił Adam Niedzielski. Jak poinformował, nowelizacja ustawy refundacyjnej trafi na rząd najpewniej na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu.

 

Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia, która odbyła się 25 maja, minister Adam Niedzielski odniósł się do pytania dotyczącego sytuacji aptek indywidualnych oraz ewentualnych planów na doprecyzowanie zapisów regulacji określanej jako Apteka dla Aptekarza.

Koniec z aptekami “na słupa”?
Od dłuższego czasu przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz szerzej pojętego środowiska farmaceutów wskazują na malejącą na rynku liczbę aptek indywidualnych. Ich zdaniem zjawisko to wynika przede wszystkim z pogarszającej się kondycji finansowej aptek oraz nadmiernej ekspansji sieci aptecznych.

– Sieci są nienaturalną tkanką na rynku usług zdrowotnych. Wprowadzają na etyczny rynek zdrowotny praktyki komercyjne, nakierowane na generowanie zysku, co stoi w skrajnej sprzeczności ze zdrowotnymi celami aptek – mówi na łamach najnowszego e-wydania “Pulsu Farmacji” Marcin Wiśniewski, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezes ZAPPA.

Czy podobnie na ten problem patrzy Ministerstwo Zdrowia?

– Oczywiście, że rozmawiamy ze środowiskiem, choć w tej sprawie mamy do czynienia z dualizmem, jeśli chodzi o stanowisko. Rozmawiamy m.in. z przedstawicielami Naczelnej Izby Aptekarskiej. Wypracowaliśmy już rozwiązania w postaci poprawek, które mają właśnie uszczelnić Aptekę dla Aptekarza, aby uniemożliwić prowadzenie apteki na tzw. słupa. Pod tym względem mamy gotowe rozwiązania, umówiliśmy się z Naczelną Izbą Aptekarską, że te przepisy zostaną włączone do nowelizacji ustawy refundacyjnej. Mamy też inne zaplanowane inne scenariusze – powiedział Niedzielski.

Kiedy jednak możemy liczyć na przyjęcie i realne wdrożenie tych zapewnień w życie, szczególnie, że obecna kadencja powoli dobiega końca?

– Ustawa refundacyjna jest w rządowym procesie legislacji. W tej chwili przygotowywana jest taka wersja projektu, która, mam nadzieję, będzie wniesiona na najbliższym lub jeszcze kolejnym posiedzeniu rządu. Nie jest to więc kwestia odległego terminu – doprecyzował minister Niedzielski

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/niedzielski-zapowiada-uszczelnienie-ada-zdazy-przed-wyborami-1186297