Szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach? Możliwe przed wakacjami

Ponad 70 procent aptek w Polsce będzie gotowych, aby prowadzić szczepienia przeciw koronawirusowi – dowiedział się nasz reporter w Naczelnej Izbie Aptekarskiej. Uprawnienia do wykonywania takich szczepień zyskało już dziewięć tysięcy farmaceutów.

Aptek, gdzie odbędą się szczepienia, najwięcej jest w dużych miastach. Są to zarówno – jak podkreśla rzecznik Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno – apteki w oddzielnych budynkach, jak i w centrach handlowych.

W jednych i drugich, wydzielona zostanie specjalna przestrzeń. Z jednej strony może być to oddzielne pomieszczenie, ale może być to powierzchnia ekspedycyjna, gdzie odbywa się sprzedaż, zaadaptowana na potrzeby tego rodzaju usług, zasłonięta, oddzielona, aby zachować intymność pacjenta – dodaje.

Rzecznik Izby deklaruje, że apteki będą gotowe, aby pierwsi pacjenci szczepionkę w takich miejscach dostali przed wakacjami. Zapowiada też gotowość do prowadzenia akcji szczepień jesienią, na przykład przeciwko grypie.

Doktor Piotr Merks ze Związku Zawodowego Pracowników Farmacji dodawał w rozmowie z naszym dziennikarzem, że na zachodzie Europy procedury dotycząc szczepień w aptekach, na przykład przeciwko grypie, są łatwe do spełnienia.

To nie są wyśrubowane wymogi. Farmaceuci szczepią nawet na krzesłach, w części ekspedycyjnej apteki, tak jest na przykład w Kanadzie czy w Anglii – podkreśla.

Farmaceuci proponowali już kilka miesięcy temu, aby do szczepień wykorzystywać pokoje konsultacyjne w aptekach, czyli miejsca, gdzie w oddzielnym pomieszczeniu można uzyskać poradę. Takie pokoje ma co trzecia apteka w Polsce.

Być może trzeba będzie zainwestować, aby przeorganizować pracę w takich pomieszczeniach, teraz są wykorzystywane do innych celów niż prowadzenie opieki farmaceutycznej. To nie są jednak duże koszty. Pokoje konsultacji mogłyby zostać przemianowane na pokoje zabiegowo-konsultacyjne – dodawał doktor Piotr Merks w rozmowie z naszym dziennikarzem.

Źródło: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/polska/news-szczepienia-przeciw-covid-19-w-aptekach-mozliwe-przed-wakacj,nId,5254420#crp_state=1