Twitter będzie walczył z dezinformacją o szczepionkach na COVID-19

Twitter zapowiedział podjęcie stanowczych kroków mających na celu przeciwdziałanie szkodliwym informacjom na temat szczepionek przeciwko COVID-19.

Na swoim oficjalnym blogu Twitter ogłosił, że stawia sobie jako priorytet usuwanie najbardziej szkodliwych, wprowadzających w błąd informacji o szczepionkach, a w najbliższych tygodniach zacznie oznaczać wpisy z potencjalnie mylącymi treściami na ten temat. Podobne działania podjęli ostatnio także inni najważniejsi gracze na rynku social media, w tym Facebook, YouTube i TikTok. “W kontekście globalnej pandemii dezinformacja dotycząca szczepionek stanowi istotne i rosnące wyzwanie dla zdrowia publicznego. Wszyscy mamy tutaj rolę do odegrania. My skupiamy się na ograniczaniu wprowadzających w błąd informacji, które stanowią największą potencjalną szkodę dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi. Twitter ma do odegrania ważną rolę jako miejsce publicznej debaty w dobrej wierze oraz dyskusji na temat tych krytycznych kwestii dotyczących zdrowia publicznego” – czytamy na blogu Twittera.
Serwis podkreśla, że zgodnie z jego obecną polityką, usuwane są tweety zawierające nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje dotyczące natury koronawirusa (np. sposobu jego rozprzestrzeniania się w społecznościach), skuteczności i/lub bezpieczeństwa środków zapobiegawczych, leczenia czy innych środków ostrożności mających na celu łagodzenie bądź leczenie choroby, oficjalnych regulacji, ograniczeń i wyłączeń dotyczących opieki zdrowotnej, a także częstotliwości występowania lub ryzyka zakażenia czy śmierci. Te zasady od 21 grudnia br. zostaną rozszerzone o wpisy zawierające szkodliwe, nieprawdziwe, wprowadzające w błąd informacje i narracje o szczepieniach przeciwko COVID-19. Twitter uszczegóławia, że chodzi tutaj m.in. o fałszywe twierdzenia sugerujące używanie szczepionek do celowego wyrządzania szkód lub kontrolowania populacji, powszechnie obalone fałszywe informacje o niekorzystnych skutkach szczepień oraz fałszywe tezy, według których koronawirus nie istnieje bądź nie jest poważnym zagrożeniem, w związku z czym szczepienia są niepotrzebne. Ponadto, Twitter zapowiedział, że od początku 2021 r. będzie oznaczał lub umieszczał ostrzeżenia przy tweetach, które w odniesieniu do szczepień przedstawiają bezpodstawne plotki i kwestie sporne, jak również niepełne lub wyrwane z kontekstu informacje. Jednocześnie oznaczone wpisy będą mogły zostać uzupełnione o linki do wiarygodnych informacji nt. zdrowia publicznego lub regulaminu serwisu. Ma to zapewnić użytkownikom dodatkowy kontekst oraz wiarygodne informacje o COVID-19. Powyższe działania będą podejmowane zarówno przy użyciu technologii, jak i metodą manualnej weryfikacji.
Twitter podkreśla, że nowe zasady będą egzekwowane przy ścisłej współpracy z organami ds. zdrowia publicznego na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym. Serwis zapewnia też, że będzie dążył do tego, aby podejmowane działania były jak najbardziej transparentne.

Na koniec trzeciego kwartału br. ze Snapchata korzystało na całym świecie 249 mln aktywnych użytkowników. Z kolei Twitter w kwartale zakończonym 30 czerwca br. notował 186 mln użytkowników dziennie.

Źródło : https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/twitter-walka-dezinformacja-szczepionka-covid-19-koronawirus