W tym roku może zabraknąć szczepionek na grypę – alarmuje Dolnośląska Izba Lekarska

Zbliża się sezon szczepień przeciwko grypie i już wiadomo, że może się on opóźnić. Według Dolnośląskiej Izby Lekarskiej jest ryzyko, że szczepionek nie starczy dla wszystkich. A to duży problem – szczególnie w dobie walki z koronawirusem.

Bóle mięśni, stawów i wysoka gorączka to główne objawy grypy. Nieleczona może zakończyć się groźnymi dla zdrowia powikłaniami, a czasem nawet śmiercią. Na grypę nie ma żadnych leków, więc jedynym sposobem uchronienia się jest szczepienie, do którego od lat zachęcają lekarze.

– Osoby, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg grypy, to przede wszystkim osoby po 50. roku życia, dzieci, dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego: astmą, chorobą płuc – informuje dr n. med. Anna Szymańska-Chabowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Sezon szczepień trwa od września do marca. Szczepionki w aptekach najczęściej były dostępne już pod koniec sierpnia. W tym roku wszystko wskazuje na to, że będą opóźnienia spowodowane brakami w hurtowniach.

Według farmaceutów problemem jest zbieranie zamówień na szczepionki z prawie rocznym wyprzedzeniem. – Jest to dziwna zasada co roku, bo firmy chcąc się zabezpieczyć, zbierają zamówienia z wyprzedzeniem. Tylko trudno aptekom się zadeklarować, ile i jakie szczepionki zamówić – mówi mgr farm. Jacek Ciaciura z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

W tym roku nowością jest pojawienie się szczepionki donosowej. Jest ona trzy razy droższa niż szczepionka standardowa. Przeciwko grypie szczepi się co piąty Polak. We Wrocławiu seniorzy przeciwko grypie mogą zaszczepić się za darmo.

Źródło : https://wroclaw.tvp.pl/49536956/w-tym-roku-moze-zabraknac-szczepionek-na-grype-alarmuje-dolnoslaska-izba-lekarska