Węgry: więzienie dla farmaceuty antyszczepionkowca

Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał sąd na Węgrzech antyszczepionkowego farmaceutę, który stał się znany w tym kraju z powodu wystąpień przeciwko restrykcjom związanym z pandemią Covid-19. O wyroku poinformował portal Mandiner.

Gyoergy Goedeny określił w swoim tekście obostrzenia przeciwepidemiczne jako „wirusową propagandę”, a o noszeniu maseczki ochronnej napisał, że szkodzi ona zdrowiu. Kroki podejmowane w celu powstrzymania pandemii nazwał zaś sztucznie wzniecaną histerią.

Tekst Goedeny opublikował 25 listopada 2020 roku na swej stronie internetowej, a także w sieci społecznościowej. 11 grudnia przeprowadzono u niego rewizję i został zatrzymany.

„Rozpowszechniał informacje siejące panikę”

Sąd w mieście Nyiregyhaza na północnym wschodzie Węgier uznał go za winnego „rozpowszechniania informacji siejących panikę”.

– Świadomie nieprawdziwe i pozbawione uzasadnienia twierdzenia oskarżonego mogły wprowadzać mieszkańców w błąd oraz rodzić brak zaufania do osób kierujących ochroną przed pandemią, gdyż ich działalność nazywał wirusowym biznesem – ocenił sąd.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło : https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-21/wegry-wiezienie-dla-antyszczepionkowego-farmaceuty/