Główny inspektor farmaceutyczny: w 75 aptekach trwa pilotaż przeglądu lekowego

Jesteśmy na etapie realizacji pilotażu z dziedziny przeglądu lekowego w 75 aptekach w całym kraju – wskazała na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska.

 

GIF wzięła udział w panelu „Czy właściwie wykorzystujemy potencjał ponad 11 tys. polskich aptek? Opieka farmaceutyczna w Polsce i na świecie”.

Jak zauważyła, pilotażowy przegląd lekowy to jedna z usług opieki farmaceutycznej, która jest najtrudniejsza z nich wszystkich, ponieważ farmaceuta musi dokonać analizy wszystkich leków, jakie spożywa pacjent, nawet jeśli są to suplementy czy herbaty ziołowe.

„Farmaceuta dokonuje analizy całej apteczki domowej i na podstawie tej analizy dokonuje pewnego planu opieki farmaceutycznej. Przede wszystkim rozwiązuje problemy lekowe, które widzi u pacjenta. Zdarzają się np. leki zdublowane, zdarzają się leki, które wchodzą w niebezpieczne interakcje, które kończą się hospitalizacją pacjentów” – wyjaśniła Krajewska.

„Pacjent może przyjść do apteki, usiąść w miejscu, w którym zapewniona jest jego intymność i powiedzieć farmaceucie o wszystkich lekach, jakie spożywa” – dodała.

Jeśli ocena wyników pilotażu okaże się satysfakcjonująca, to zdaniem głównego inspektora farmaceutycznego, usługa zostanie wdrożona i objęta pełną płatnością w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

„To jest jeszcze na dzisiaj plan, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie zrealizowany” – oceniła Krajewska.

Uczestnicząca w debacie dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska z Uniwersytetu Medycznego w Poznani – która jest koordynatorem ministerialnego Pilotażowego Programu Przeglądów Lekowych – oceniła, że potencjał aptek wykorzystujemy w coraz większym stopniu.

„Jesteśmy na najlepszej drodze do coraz lepszego wykorzystania potencjału merytorycznego farmaceutów. Pilotażowy program przeglądu lekowego jest przykładem takiego działania” – zaznaczyła naukowiec.

Wyjaśniła, że w ramach pilotażu definiowany jest kształt przyszłej usługi polskiego systemu opieki zdrowotnej, gdzie dobrze przygotowany farmaceuta staje jako ekspert, który przy boku lekarza prowadzi dyskusję o najlepszym, najbezpieczniejszym sposobie leczenia pacjentów.

„Odchodzimy od roli wykonawczej aptek, od tej roli bardzo technicznej i idziemy w stronę roli, która jest bardzo ekspercka, w stronę najwyższych standardów opieki zdrowotnej” – podkreśliła dr hab. Neumann-Podczaska.

Jak zauważyła, pilotaż ma przynieść odpowiedź na pytanie, kto ma go świadczyć i jak przygotowani farmaceuci będą go świadczyć.

„W tym zakresie czekamy na akty wykonawcze, które będą to precyzowały, ponieważ potrzebny jest nam jeden standard, jeden standard edukacji, po to, żeby ta usługa była dobrze wykonana, żeby lekarze chcieli rozmawiać z farmaceutami, nie odbierali ich, jako konkurentów, ale jako partnerów w procesie leczenia” – powiedziała naukowiec.

We wtorek w Karpaczu rozpoczęło się XXXI Forum Ekonomiczne. W trakcie dorocznego sympozjum odbędzie się ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom