Nowe ograniczenia w związku ze stanem epidemii od 16.04.2020 r.

  1. 1. sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów  w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020, poz. 658). W § 18 tego rozporządzenia ustanowiono powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa od 16 kwietnia 2020r. do odwołania. Przepis ten w pierwotnym brzmieniu stwierdzał: „Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu”.

Powyższe oznacza, że pracownicy aptek zobligowani byliby do zasłaniania ust i nosa w toku wykonywania czynności zawodowych. Obowiązek ten istniałbym niezależnie od innych, obowiązujących obostrzeń w pracy aptek (chodzi o obowiązek: zapewnienia pacjentom rękawiczek lub środków do dezynfekcji, dezynfekowania stanowisk obsługi, ustanowienia odległości pomiędzy stanowiskami pracy, obsługiwania w godz. od 10 do 12 jedynie pacjentów powyżej 65. roku życia).

  1. 2. Jednakże w dniu 15 kwietnia 2020r. zostało wydane rozporządzenie zmieniające ww. rozporządzenie z 10 kwietnia 2020r. (opublikowane w Dzienniku Ustaw RP za 2020r., poz. 673). W wyniku tego, zmodyfikowano obowiązek zakrywania ust i nosa, m.in. ze skutkiem względem pracowników aptek. W rezultacie tego obecnie stan prawny na tym polu przedstawia się w sposób następujący:
  • obowiązek zakrywania ust i nosa (przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki) obowiązuje od 16 kwietnia 2020r. do odwołania (§ 18 ust. 1).
  • Nakaz ten obowiązuje m.in. miejscach ogólnodostępnych, w tym w: zakładach pracy,obiektach handlowych lub usługowych, a także placówkach handlowych lub usługowych, przez co należy rozumieć również apteki (§ 18 ust. 1 pkt 2 lit. b i c).
  • Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów (§ 18 ust. 2 pkt 4).

Oznacza to, że osoby zatrudnione w aptece, wykonujące bezpośrednią obsługę pacjentów, mają obowiązek zakrywania ust i nosa. W takiej sytuacji jednak osoby te mogą wykonywać ten obowiązek przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną (§ 18 ust. 3).

 

Opracował : Radca Prawny DIA mec. Piotr Sędłak

Źródło : dia.com.pl