Strażacy w całym kraju dostali jodek potasu. Tabletki na wypadek awarii w elektrowni atomowej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnym komunikacie informuje 19.09.2022 r., że w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

MSWiA podkreśla, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

– Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski – czytamy w komunikacie MSWiA.

MSWiA dodaje: – Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Źródło: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/jodek-potasu-zagrozenie-radiacyjne-awaria-w-elektrowni-atomowej