Szczepienia wracają do aptek w zdegenerowanej formie

Opublikowano Obwieszczenie Ministra  Zdrowia dotyczące finansowania szczepień ochronnych wykonywanych przez farmaceutów w aptekach. Od 1 listopada 2023 r. (od 1 grudnia Covid-19) możliwe będzie finansowanie przez  szczepień p/COVID-19*, p/grypie oraz p/pneumokokom przeprowadzanych w aptekach.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło że to dobry krok na drodze do ułatwienia profilaktyki szczepień dla polskich pacjentów. Jednak okazuje się, że do aptek wracają wyłącznie szczepienia przeciw Covid-19 – na które obecnie chętnych brak. Natomiast szczepienia przeciw grypie i pneumokokom możliwe będą w aptekach wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia.

Czy POZ są faworyzowane ? Dlaczego Minister Zdrowia nie chce korzystać z tysięcy przeszkolonych farmaceutów gotowych szczepić w aptekach ? Farmaceuci czują się rozgoryczeni, pominięci i oszukani. Pojawiają się głosy niezadowolenia. Po co było szkolić tylu farmaceutów z wykonywania szczepień, jeśli rządzący nie zamierzają korzystać z ich wiedzy, uprawnień i umiejętności.

akt (4)93-10-10-2023